Pro začátek malé shrnutí vaší situace. Jste rozhodnuti si pořídit štěňátko vysněného pejska. Procházíte inzeráty. Vybíráte z fotografií a také už občas vznesete nějaký dotaz k chovateli – inzerentovi. Pořád vám nejde do hlavy poznámka u inzerátů s PP anebo bez PP. K této poznámce se většinou váže nezanedbatelný rozdíl v ceně. Přímo markantní rozdíl v ceně.
smutné štěně
PP znamená Průkaz původu
Průkaz původu je při koupi štěněte velice důležitá informace. Dokládá totiž, že štěně bylo chováno podle pravidel. Zaručuje že jeho rodiče a rodiče jeho rodičů a vůbec všichni jeho předci byli pejsci s Průkazy původu. Také zaručuje, že chovatel, který štěně nabízí, se chovatelství věnuje ve vší vážnosti a má řádně registrovanou chovatelskou stanici.
To, co je ale nejdůležitější je, že rodiče štěněte prošli veškerými zdravotními prohlídkami a testy. Což znamená, že se rapidně snižuje možnost, že štěňátko bude trpět nějakými vrozenými vadami, dědičným chorobami a podobně.
štěně na pláži
Co všechno se u psích rodičů kontroluje
Za prvé jsou oba rodiče podrobeni vyšetření na dysplazii. Toto finančně náročné vyšetření, je vyšetřením kyčlí. Jejich správného tvaru, dobrého tvaru kyčelních kloubů a jamek. Vyšetření se provádí v totální anestezii pomocí rentgenu. Dále rodiče štěněte projdou zevrubnou prohlídkou u veterináře, u dalšího lékaře jsou kontrolovány oči atd. Zvíře je prohlédnuto od ocásku po čumáček.
štěně na gauči
Psí rodiče musí být rovněž uchovněni. Uchovněni znamená absolvování alespoň jedné výstavy a schválení typologických parametrů. Jinými slovy že zvíře odpovídá mezinárodnímu standardu daného plemene.
Poslední povinností chovatele je akceptování poradce chovu daného plemene, při výběru vhodného protějšku pro krytí.
Když jste si přečetli tento výčet povinností je vám už jasné proč se cena štěněte s PP liší od ceny štěněte bez PP, kdy chovatel, pakliže se nejedná přímo o množitele, žádné povinnosti nemá a tím nemá ani žádné náklady na chov. A také vám nemůže zaručit, že štěně bude zdravé. Proto je Průkaz původu důležitý.