Obě tyto města patří mezi hojně vyhledávané destinace v rámci Holandska – a to zcela oprávněně. Co vás na těchto místech uchvátí a která zákoutí byste zde na svých cestách rozhodně neměli minout?

kanál v Amsterdamu
Amsterdam

·         Možná jste již slyšeli, že typickým dopravním prostředkem je zde kolo – nebojte si ho zapůjčit v centru a projeďte si celé město. Stihnete toho opravdu spoustu a klidně během jednoho dne. Silnice po celém centru jsou uzpůsobeny této dopravě a neměli byste mít problém se dostat téměř všude. Nejkrásnější projížďky však jistě budou kolem řeky na vyhrazených městských cyklostezkách.

·         Jste-li blázen do jídla a rádi objevujete nové chutě, určitě nevynechejte food market Foodhallen – jedná se o indoorový food festival, kde najdete velké množství stánků se všemi možnými dobrotami. Od pizzy, přes polévku Ramen a hamburgery, po hot doby nebo veganskou stravu. Všechno to dobré jídlo samozřejmě můžete spláchnout drinkem z některého místního baru.

·         Noční Amsterdam je krásný a doslova láká k procházkám – jistě se při vašich toulkách nevyhnete čtvrti Red light, která je proslavená doslova vystavenými ženami volných mravů. Jediný typ – moc si tyto dámy neprohlížejte a rozhodně si je nefoťte! Mohly by se rozzlobit.

·         Toužíte-li po kousku přírody, udělejte si výlet do místního Vondel parku – je zde spousta zeleně, míst k odpočinku, fontán, jezírek a především klid.

·         Dalším zajímavým místem, kam zajít na večeři je restaurace The Avocado Show – na jídelním lístku nenajdete pokrm, který by neobsahoval populární avokádo.

·         Pro milovníky umění je zde Rijks Museum, které se nachází přímo naproti známému velikému barevnému nápisu „Iamsterdam“, kde se můžete s přáteli vyfotit na památku.

panorama rotterdamu

Rotterdam

·         Rotterdam je přístavní město se zajímavou architekturou. Začít zde můžete procházkou podél řeky zaplněné loděmi a přístavními jeřáby.

·         Rozhodně se poté zastavte u mostu Erasmus. Moderní skvost pro všechny milovníky architektury.

·         V centru města rozhodně nesmíte minout Cube House neboli Kijk Kubus, nejzajímavější místo zejména pro fotografy. Atypické domečky prapodivných rozměrů a složení vás přimějí pochybovat o gravitaci.

·         I zde můžete načerpat energii v přírodě – konkrétně v rozlehlé botanické zahradě Trompenburg.

·         Pro dokonalý výhled na celé město vystoupejte (nebo se nechte vyvézt výtahem) na vrchol věže Euromast.