Spousta mladých rodin se v současné nepříliš jisté době nechce zadlužovat. Představa hypotéky, kterou budou muset splácet následujících třicet let, leckoho děsí. A já se nedivím. Člověk neví, co bude zítra, za měsíc, za rok a natož pak za dvacet let. Vyvstávají otázky jako: Budu zdravý, abych mohl vydělávat peníze a splácet dům? Budu mít práci? Co když se budu muset za prací stěhovat? Proto hledají mladí lidé různé alternativy. Nechtějí si půjčovat, ale chtějí bydlet ve vlastním. A nevadí jim, že nebudou mít desítky čtverečných metrů. Kde že to bydlí?

Dům na kolech

Ano. Někomu se může zdát bydlení v něčem, co má kola, divné, ale pro někoho je to splněný sen. Můžete mít karavan nebo obytné auto, anebo dokonce i nákladní vůz, ve kterém může být parádní obývací pokoj s kuchyní a ložnicí.

bydlení_v_karavanu

Moderní karavany už mají i vlastní sprchu, jen je potřeba se někde na vodu připojit. Výhodou je, že když pojedete na dovolenou, doma určitě nic nezapomenete. Stačí vlastnit nějaký malý pozemek a můžete zde mít svůj malý útulný domov.

O něco větší

Pokud se vám zdá karavan či obytné auto přeci jen malé, můžete zvolit mobilheim. Výhodou je, že bývá už zařízený. Jednoduše si vyberete a za pár dní ho máte na zahradě. Připojíte ho na klasické inženýrské sítě a bydlíte. Bez bourání a stěhování nábytku. Postupem času, až ušetříte nějaké peníze, můžete mobilheim zateplit a topení vás vyjde mnohem levněji. Mobilheimy mívají několik místností, sice malých, ale prostor je na rozdíl od karavanu více oddělený. Ovšem ruku na srdce, kolik času opravdu trávíme ve svém pokoji? Vždyť se tam chodíme jen vyspat.

Kdo preferuje zeď

A koho nenadchnul ani mobilheim a chce bydlet ve zděném (stejně jako v pohádce O třech prasátkách), pořídí si malou chatu v blízkosti své práce a bydlí tam.

chata_jako_domov

Hodně chatových osad už slouží celoročně, odzvonilo dobám, kdy se jezdilo na chatu od dubna do října, a celou zimu člověk doufal, že ho nenavštívili zloději. Investice do chaty není tak velká jako do bytu ve městě či domu. Tak jaké bydlení byste si vybrali vy? Nebo máte raději pohodlí a budete splácet hypotéku?