Aby nám doma chovaná domácí zvířata dobře prospívala, musíme jim vytvořit takové životní podmínky, které jim to umožní. Platí to obecně pro všechna zvířata bez výjimky, tedy i pro morčata.
Zajištění dostatečného výběhu je určitě důležité. Stejně tak důležité je dopřát morčatům vhodnou a dobře vyváženou stravu. Jen tak budete mít jistotu, že děláte vše pro zdraví vašeho domácího mazlíčka.
dlouhosrsté morče.jpg
Jak takové morče správně krmit?
Všichni víme, že morče je hlodavec .
Morče je zarytý býložravec. Nebudeme mu tedy rozhodně dávat žádné masové konzervy pro psy nebo pro kočky.
Hlavní složkou potravy bude určitě seno. Jen seno, ale nestačí. Strava musí být dostatečně pestrá. VELMI důležité také je, aby morče mělo možnost obrušování zubů. Pokud tomu tak nebude, nejspíš vás nemine návštěva veterináře.
pěstování mrkví.jpg
Pokud si nejste jistí, že správný jídelníček dokážete morčeti dopřát sami, můžete mu v chovatelských potřebách koupit již vhodně namíchané směsi. Tyto směsi nabízí už vhodně namíchaný poměr zrní a sušeného ovoce. Přesto vám, ale morče bude vděčné, pokud mu dopřejete alespoň občas čerstvé ovoce a zeleninu.
krmení morčete.jpg
Jaká čerstvá zelenina je pro zvířátko vhodná?
Určitě morčátku neublížíte, pokud mu nabídnete čerstvé okurky, mrkev, rajčata, papriky nebo salát. Nevhodná je naopak zelenina nadýmavá. Nekrmte ho tedy kedlubnami nebo květákem. Opatrní buďte i s ředkvičkami.
Jestli chcete dopřát morčeti ovoce, nezkazíte nic jablkem a hruškami.
Morčata také uvítají jako zpestření jídelníčku čerstvou trávu. Dbejte na to, abyste nepodali zvířátku trávu chemicky ošetřenou.
Máte-li pocit, že svému mazlíčkovi chcete dopřát i nějaký ten pamlsek, zvolte sušené ovoce, které morčata milují.
Pamatujte při krmení na to, že žádná zvířata se nemají překrmovat. Nepodávejte jim ani pamlsky s obsahem cukru.