Známe velké množství druhů ořechy, nám nejznámější a nejběžnější jsou ale ty vlašské. Jedná se o strom u nás vůbec nejrozšířenější, kdysi mu snad na paty šlapala líska, ale ty doby už jsou dávno pryč. Na mlsání si sice dopřáváme spíše exotičtější druhy, pro pečení u nás ale stále převažují právě plody ořešáku. Děláme z nich bábovky, buchty, dorty a další sladkosti, ale lze je přidávat také do zeleninových či ovocných salátů. Přesto nejzdravější budou jen tak, zvláště pokud nahradí brambůrky či jiné nezdravé snacky.

walnut-royal-4336797_1280

Stejně jako u všeho ostatního, i zde platí rovnice všeho s mírou. U tohoto druhu si vystačíme maximálně s dvěma hrstmi denně. Při pravidelné konzumaci nám pomáhají chránit buňky, působí protizánětlivě a preventivně před chorobami srdce, cév a také proti rakovině. Dále pomáhají regulovat krevní tlak a snižovat cholesterol. Příznivě působí také na plíce, ledviny či tlusté střevo. Jsou významným zdrojem bílkovin, nenasycených tuků, vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Z vitaminů jmenujme hlavně ty skupiny B, které prospívají pokožce, vlasům a nehtům a údajně také potenci. Také podporují zdravou mozkovou činnost. V neposlední řadě pak také pomáhají udržovat pocit sytosti a pomáhat tak při redukci váhy.

walnut-3072681_1280

Kdo má to štěstí, že na zahradě má ořešák, měl by si toho vážit a o strom náležitě pečovat. Vlašské ořechy cenou totiž dosahují poměrně do vysokých finančních nákladů, takže se mnozí mohou v obchodě rozhodnout raději pro jiný druh, který přestože je dovezen z exotické země, nebývá o mnoho dražší. Přesto všechno je cena vlastně naprosto zanedbatelná, pokud ji srovnáme s tím, co vše nám jejich pravidelná konzumace může poskytnout.

Před uskladněním čerstvě sesbíraných plodů a hlavně jejich použití pro pečení, je třeba je řádně vysušit. Nejvyšší kvalitu samozřejmě poznáme podle absence plísní, skvělé chuti i vůni. Vůbec nebude na škodu soustředit se spíše na bio kvalitu, která požadavky kvality splňuje nadmíru.