Nikola Tesla se bohužel během svého života odpovídajícího uznání za svou práci nedočkal. Tak tomu u geniálních lidí bývá často. Tajemný „pán blesků nakonec zemřel sám.

Nikola Tesla

Jeho vynálezy používáme denně

Tesla patentoval více než dvě stě vynálezů. Mnohé ve svém životě používáme každý den. Třeba rádio nebo ovladače. K těm nejznámějším dále patří elektromotor na střídavý proud nebo Teslovy transformátory a turbíny. Elektromotory jsou dnes produktem, který je stále více používaný v automobilovém průmyslu. Aut s elektromotory na silnicích přibývá. Tesla vyvíjel též radar a vznášedla.

teslův transformátor

Energie z blesků

V coloradských horách zřídil za pomoci bohatých přátel pracoviště. Laboratoř pracovala na výzkumu energie blesků. Měl v úmyslu ohromnou sílu blesků přetvářet na energii, kterou by využívali lidé. Energie měla být vedena bezdrátově. Jeho projekt Wardenclyffe začal vybudováním šedesát metrů vysoké věže na Long Islandu. Z ní pak měla probíhat distribuce energie z blesků. A to zdarma! Mecenáš projektu jej poté, co byly zveřejněny objevy Marconiho, přestal financovat. Tak byl bohužel zastaven.

 

Tesla vizionář

Tesla se ovšem zabýval i jinými projekty. Jeden z nich byly tzv. paprsky smrti. Měl v úmyslu nabídnout je americké vládě, armádě v boji s německými fašisty. Vyvíjel také létající stroje poháněné pomocí elektromagnetického pole.

 

Velice zajímavé bylo jeho prohlášení před zástupci tisku roku 1911. Tehdy novinářům podrobně popsal, jak bude vypadat jeho létající stroj. Měl se pohybovat bez pomoci křídel a vrtulí, obrovskou rychlostí, přesto velmi bezpečně. Uvedl také, že bude umět stát ve vzduchu a při letu libovolně a rychle měnit směr. Dále předpokládal v budoucnosti výrobu zařízení, která budou disponovat vlastní inteligencí. A že jejich příchod vyvolá revoluci.

 

Tento génius tvrdl, že jeho mozek je pouze příjemcem informací. Že veškeré vědění, inspiraci a sílu obsahuje jádro umístěné ve vesmíru!