Jste kreativní a vymysleli jste zajímavý projekt, který Vás stal mnoho úsilí a také času? Pak byste zcela jistě rádi svůj projekt dokončili a prosadili jej. Možná Vám k tomu chybí potřebné finance. Možná jste napsali velmi zajímavou knihu, rádi byste ji vydali, ale chybí Vám k tomu peníze. Možná se to netýká knihy, ale hudebního či filmového projektu.
Ptáte se, kde sehnat potřebné peníze. Odpověď je samozřejmě jednoduchá. Na internetu. Samozřejmě si nedáte inzerát ve znění – hledám peníze na vydání nové knihy, nebo založení divadelní společnosti. Zkusit to samozřejmě můžete, ale pravděpodobnost, že budete úspěšní, je samozřejmě celkem mizivá.
pracovní jednání
Pokud sháníte finance, potřebujete projekt představit na některém z crowdfundingových portálů.
Jedná se o skupinové či davové financování, při kterém větší počet lidí přispívá nevelkou finanční částkou na různé kulturní projekty nebo kampaně.
 

Kvalitně připravená prezentace projektu

Odměnou jsou pak dárci různé drobné pozornosti jako například kniha autora s věnováním, pozvání od tvůrce na večeři, pozvání na vernisáž a podobně.
Na českém trhu najdete hned několik crowdfundingových webů jako například Nakopnime, Startovac, Hithit.
Ovšem žádat o finance můžete samozřejmě i na zahraničních portálech jako například Kiskstarter nebo Crowd Supply.
Základem úspěšného financování je kvalitně připravená prezentace projektu. Bez toho snad ani nemůžete počítat s tím, že se Vám lidé na projekt složí.
větší úspory
Možná Vám přijde stydno, že byste měli škemrat o peníze. To ovšem není nutné. I celá řada slavných uměleckých tvůrců své projekty zrealizovali za podpory štědrých donátorů. Například se jedná o celovečerní film Blaník. A to je jen jeden příklad z mnoha.
Proto se nezdráhejte. Otázka nezní „mám si říct o peníze“ ale „jak mám svůj projekt atraktivně prezentovat, aby mi štědří donátoři na projekt rádi přispěli?“