Úraz elektrickým proudem přijde naráz

Elektrikáři v rámci bytových revizí mnohdy odhalí nebezpečné jevy, které se vyskytují i v místech, kde byste to neočekávali. Kupříkladu se domníváte, jak perfektně máte provedenou rekonstrukci elektrických rozvodů, což může být koneckonců pravda, ale jedna docela obyčejná prodlužovací šňůra vás může předčasně vyprovodit do krematoria. Problém je v tom, že elektřinu necítíte, neslyšíte a nevidíte, a pokud něco přehlédnete, může se vám to stát osudným.

elektrické jističe

S prodlužovacími šňůrami je obecně problém, pokud nejsou homologované, pokud je přetěžujete větším odběrem, než pro jaký jsou stavěné, a velmi závažné jsou situace, kdy se prodlužovačka nevhodně v místnosti umístí např. za psací stůl, vedle šatní skříně či komody, a tam se skřípne či překroutí a časem se pak obnaží ochranná izolace. Stačí pak šňůru vzít do ruky, a pokud jste právě vylezli z vany a máte ruce ještě vlhké, může to být váš poslední pohyb v tomto životě.

žárovka v zásuvce

Prodlužovačky se také ocitají v hasičských statistikách

Poškozené či přetížené prodlužovačky dokonce plní statistiky hasičských útvarů, jako jedna z příčin požáru bytu a rodinného domu. Mnozí elektrikáři by vám potvrdili, že právě prodlužovací kabely, a to nejen v bytě, ale např. i pracovní šňůry navinuté na bubnu při sekání trávy, vrtání příklepovou vrtačkou, řezání dřeva na cirkulárce a v podobných situacích mohou být příčinou požáru nebo smrtelného úrazu. Vyplatí se tedy nejen dodržovat bezpečnost práce a obecná pravidla zacházení s elektrickými spotřebiči a prodlužovacími kabely, ale i pozvat do bytu občas elektrikáře, aby šňůry v průběhu revize elektro v Praze https://www.technologie-budov.cz/elektroinstalace/revize-elektrickych-zarizeni/ zkontroloval, proměřil a případně navrhl vhodné řešení, které vede k nápravě problematické situace. Riskovat život či ztrátu vašeho majetku kvůli požáru od prodlužovacích kabelů je skutečně zbytečné.