Rychlé nabytí peněz je lákává záležitost snad pro všechny. Ne nadarmo se však říká „rychle nabyl, rychle pozbyl“. Je to pravidlo, které platí i v ohledu půjček, a to více, než si možná nyní myslíte. Stačí si vybavit typický obraz osoby, která si na svá bedra vezme úvěr. Mnohdy se jedná o osoby, které v životě příliš mnoho peněz neměli. Jakmile se pak takový člověk dostane k většímu obnosu peněz, zpravidla jej rychle utratí. Z tohoto důvodu jsou velmi nebezpečné takzvané neúčelové úvěry, které umožňují lidem z nabytých peněz zaplatit opravdu cokoliv.

centy

Druhou stranou jsou lidé, kteří si chtějí vzít nebankovní hypotéku na bydlení. Takoví lidé zpravidla nemají možnost si našetřit větší množství peněz, a proto využívají hypotéku jako hlavní zdroj financí. Tento úvěr následně splácejí, a to třeba i několik desítek tisíc korun za měsíc. Jak tedy vidíte, ani jedna možnost se nejeví jako nějaká výjimečná výhodná, ale ve skutečnosti to záleží na individualitě každého jedince. Je proto správné promyslet, co vlastně od úvěru budete chtít. Bude to snad nízká měsíční splátka, dlouhá splatnost nebo třeba jiné benefity? Obrovská výhoda, kterou může využít naprosto každý, je možné výběru. Nikdo vás nebude do ničeho tlačit, vy jste strůjce svého štěstí, a právě na to byste měli myslet.

Zaměřte se na možnosti výběru

Je zřejmé, že kromě toho, že máte na výběr banku nebo nebankovní společnost, máte na výběr také z toho, zdali využijete účelový nebo neúčelový úvěr. Každý má něco do sebe, ale pokud již nyní víte, že si chcete za nabyté peníze pořídit nové bydlení, pak byste měli zvolit klasickou hypotéku. Ta je totiž mnohem výhodnější, co se týče podmínek splácení, a proto můžete očekávat například nižší úrokovou míru či obecně příznivější podmínky pro vás, jakožto dlužníka.

bankovka

Jak se od sebe liší účelový a neúčelový úvěr?

  • Účelový je zpravidla příznivější, co se splácení týče
  • Neúčelový umožňuje zainvestovat naprosto do čehokoliv, a to bez zbytečných dotazů
  • Klasické hypotéky mají mnohem širší možnosti výběru věřitelů
  • U neúčelového úvěru bude složitější získání a následné splácení