Znáte betonové ploty z tenkých odlévaných panelů, zasunutých mezi drážky v betonových sloupcích? Tyto výrobky dnes zdobí nejen parcely rodinných domů, ale i rekreačních chat.

Plot za cyklostezkou

Česká republika je cyklistickou velmocí a přispívá k tomu i velmi hustá síť cyklistických stezek. Stačí nahlédnout do podrobné turistické mapy, a ihned pochopíte, že i za vaší chatou může jedna taková vyrůst. A nachází-li se chalupa v atraktivní lokalitě, kam se budou cyklisté jen hrnout, počítejte s tím, že vám příliš soukromí na vašem pozemku nezbude. Nepříjemné to bude zejména tehdy, chcete-li se na zahradě procházet polonazí a mít tu třeba venkovní zapuštěný bazén.

betonový plot

Plot mezi sousedy

Kdo z vás dobře vychází se svými sousedy, může si gratulovat, protože dnes jsou takovéto vztahy spíše výjimečné. Bohužel. Dříve tomu tak nebylo a lidé byli k sobě laskavější a také se více navštěvovali a měli na sebe více osobního času. Dnes, v době digitalizace a mobilních sítí, je to spíše naopak, a tak je někdy lepší vystavět betonové ploty mezi sousedy, kteří se příliš v lásce nemají, aby mezi nimi nevznikaly zbytečné konflikty.

kočka na plotě

A pokud se váš soused odstěhuje a dům koupí někdo přívětivější, není pak problém betonové oplocení demontovat nebo alespoň snížit na úroveň přízemního soklu, který pak doplníte dřevěnými plaňkami, přes něž je dobře vidět, a nebrání sousedskému dialogu.

Obecní skládky kompostu

V některých chatových oblastech či na vesnicích se mohou vyskytovat obecní kompostovací skládky. Jestliže jsou dobře označené a zabezpečené proti úniku kompostu např. za deště, pak se nejedná o nic ekologicky nepřístupného. Horší je to ale pak s vámi, jestliže máte kompost přímo za zády, pár desítek metrů od konce parcely. Abyste si nekazili den vyhlídkou na hnojiště, nechte tu vystavět betonový plot, který můžete ještě doplnit živým plotem, a máte rozhodně lepší přírodní amfiteátr.