I když to nemusí být na první pohled zřetelné, může se u vás doma nacházet velké množství různých typů alergenů, které nezpůsobují potíže pouze u citlivějších lidí, ale mohou výrazně zhoršit zdravotní stav i u jedinců s dobrou imunitou. Mezi největší potížisty, které mohou i v bytových prostorách způsobovat zhoršení zdravotního stavu, patří rozhodně plísně, respektive roztoči. Obou těchto nepříjemností se však dá s trochou snahy zbavit.
zvětšený roztoč

Plísně

V mnoha domech i bytech se rády usazují plísně, které nejenže nejsou příliš estetické, ale také zapáchají a v neposlední řadě neprospívají zdraví. Zbavit se jich lze relativně snadno, a to navozením ideální vlhkosti. Ta by se měla pohybovat okolo 50%, plus mínus deset čísel. Vlhkost zjistíte velice snadno, pomocí vlhkoměru. Ten se dá pořídit za pár stovek korun. Samotnou vlhkost nejlépe eliminujete pravidelným větráním, a to i v zimních měsících.
dívka s alergií

Roztoči

Roztoči jsou malí cizopasníci, kteří se živí odumřelou lidskou kůži a jsou přitahování teplem. Díky tomu se nejčastěji nacházejí v matracích a ložním prádle. Jejich likvidace by pro vás měla být prvořadým úkolem, jelikož roztoči mohou způsobovat rozličné zdravotní potíže od rýmy přes problémy s průduškami. Nejlepším způsobem, jak s roztoči zatočit, je pravidelně prát veškeré ložní prádlo a vyklepávat matraci. Pokud možno venku, nebo alespoň na balkóně. Matrace by se měla vyklepávat minimálně dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Ložní prádlo perte alespoň jednou do měsíce. Ani tak se těchto mikroskopických tvorů nejspíš zcela nezbavíte, ovšem jejich počet se zredukuje na minimum, díky čemuž nebudou škodit buďto vůbec, nebo zcela omezeně. Dobrou volbou je i speciální povlečení, které chrání před těmito škůdci také více než dobře. Nepatří však mezi to nejlevnější. Pokud však chcete chránit sebe nebo své rodinné příslušníky před negativním vlivem roztočů, vyplatí se do tohoto typu povlečení investovat.